"Ćmy i motyle" to powieść dla młodzieży. Bohaterką książki jest szesnastoletnia Tamara Łapicka. Dziewczyna mieszka we Wrocławiu z mamą i jej przyjacielem Igorem. Ojciec Tamary wyemigrował do Kanady i rzadko kontaktuje się z córką. Tamara czuje się odtrącona przez rodziców. Nie ma też przyjaciół, którym mogłaby się zwierzać ze swoich problemów. Na domiar złego mama Tamary wyjeżdża z przyjacielem do Grecji, a córce każe spędzać dwa miesiące wakacji we Wrzosowie, u ciotki Róży. Tamara obawia się, że będą to najgorsze wakacje w jej życiu. Na miejscu okazuje się, że ciotka musi wyjechać na kilka tygodni. Tamara zostaje więc sama w obcym domu. Może jednak liczyć na pomoc przyjaciół ciotki. Uważana dotąd za odludka zaczyna poznawać nowych ludzi. Świetnie czuje się zarówno w towarzystwie osób starszych, jak i wśród młodzieży. Zaprzyjaźnia się z chorą na anoreksję Weroniką i samotną matką Sonią. Uwagę Tamary zwracają również tajemnicza postać miejscowej malarki oraz napis na zegarze słonecznym : "Horas non numero nisi serenas". Pewnego dnia Tamara znajduje w domu ciotki list pisany przez ojca z Kanady. Dowiaduje się z niego całej prawdy o rozwodzie swoich rodziców. Tamara uświadamia sobie, że jej dotychczasowe życie przepełnione było kłamstwem. Kto pomoże Tamarze spojrzeć realnie na jej problemy? Czy dziewczyna znajdzie w sobie siłę, by zrozumieć rodziców i od nowa budować relacje z najbliższymi? Książka zdobyła nagrodę w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na powieść dla młodzieży Wydawnictwa TELBIT.